esmaspäev, 13. veebruar 2017

Judo

JUDOT võib pidada maailma levinuimaks kahevõitlusalaks. Judo on iidne Jaapani võistluskunst, mis loodi 19.sajandil Jigoro Kano poolt. Eestis tegutseb hetkel 39 judo klubi ja neis harrastab judot u 3500 inimest.
JUDO sündis 1880-ndatel, kui ala looja Jigoro Kano arendas võitlusala, kus sai võistelda vastast vigastamata. Judo tähendab jaapani keeles “pehmet teed” ning vastase üle võidu sooritamiseks on võimalik teda heita, sooritada valuvõte või kinnihoidmistehnika. Eestis võib pidada judo sünniaastaks 1969. aastat. Eesti judot koondav katusorganisatsioon loodi aastal 1972, siis veel Sambo- ja Judo Föderatsiooni nime all. Olümpialalaks sai judo 1964. aastal. Eesti judokatest on olümpial medalid võitnud Indrek Pertelson ja Aleksei Budõlin. Tänapäeval on judo maailmas laialt levinud spordiala, mille eest peame tänama professor Jigoro Kanot, kes 19.sajandi lõpus lõi oma „õilsa tee", kuid kindlasti poleks judo ülemaailmne võidukäik olnud nõnda edukas kui suurmeister Anton Geesink ei oleks tõestanud, et judos võivad edu saavutada ka mittejaapanlased ning kui ta pärast oma sportliku karjääri lõppu poleks kehastunud niivõrd fantastiliseks judo suursaadikuks.Kõik, kes Hollandi hiiglasega kokku on puutunud mäletavad tema erilist väärikust. Tema suurus oli võrdväärne tema headusega.
Anton Geesink sündis 6.aprillil 1934 aastal Utrechtis.Maailmameistri tiitli saavutas ta esmakordselt 1961. aastal Pariisis. Olümpiavõitja tiitliga pärjati teda 1964. aastal Tokyos ning 1965. aastal Rio De Janeiros tuli ta taas maailmameistriks. Kõik tema tiitlid on võidetud raskekaalus ja absoluutkategoorias. Lisaks sellele, et ta oli esimene mittejaapanlasest maailmameister ja olümpiavõitja, oli ta ka 21 kordne Euroopa ja 17 kordne Hollandi meister.Alates 1987. aastast oli Anton Geesink Rahvusvahelise Olümpiakomitee liige. Sellel austust väärival ametipostil ei lakanud kunagi ülemaailmse spordi arengu nimel võitlemast.1997. aasta oktoobris omistati Anton Geesikile judo kõrgeim auaste 10.DAN. Tema manalasse varisemine tekitab asendamatu tühiku nii maailma judoliikumises kui ka väljaspool seda.
 Anton Geesink


 Jigoro Kano



2 kommentaari:

  1. Muidu hea, aga mõni rahvusvaheliselt tuntud judolegend võinuks kah ülevaates olla: pakun välja Anton Geesinki (Holland), kes murdis jaapanlaste ülemvõimu 1964. a Tokio olümpial ning Yasuhiro Yamashita, keda peetakse parimaks judokaks läbi aegade.

    VastaKustuta
  2. Tänan Geesinki eest! Aga ootan endiselt infot Yamashitast.

    VastaKustuta